Jdi na obsah Jdi na menu
 


Modřín-elegán.

25. 4. 2018

20180424_214739.jpgTento modřín jsem získal od pěstitele z Vodňan, který rušil svou bonsai sbírku z rodinných důvodů. Kromě "hotových"bonsají měl také řadu stromů yamadori. A o ty jsem se zajímal já. Kromě tohoto modřínu jsem si dovezl i jiné další. Tento modřín je nejperspektivnější z modřínů , které vlastním. Má skvělou konicitu  s mírným elegantním pohybem kmene a také nádhernou borku.

Po přesazení na jaře 2009 jsem jej nechal téměř volně růst bez nějakých větších zásahů.

A nyní v lednu 2011 jsem využil téměř jarní oblevy a s Tomášem Bendou jsme společně přistoupili k prvním úpravám stromu. Nejednalo se o finální tvarování. Upravili jsme vrchol stromu abychom podtrhli již tak pěkný elegantní pohyb stromu. A také jsme provedli selekci větví nejen na  vrcholu, ale i na celém stromu. Vystříhali jsme tlusté a také dle nás nepotřebné větve pro další vývoj stromu a následné další tvarování, které plánuji na jaro 2012.

Tak zhruba po roce jsem se dostal k práci natomto stromu. V neděli 26.2.2012 jsme si dali malé bonsajové dostaveníčko opět u Toma v dílně a navíc jsme přibrali ještě jednoho kumpána a to Luboše Masaře. ;)
Cílem bylo zapracovat na elegánovi a udělat další krok ve vývoji. Po úvodní prohlídce a diskuzi a nafocení fotek, jsme přistoupili k samotnému drátování. V průběhu jsme upravovali nasazení větví u jedné jsme použili dlátko a vylomení větve. Vyházeli jsme přesílené větve v horní části pokud to bylo možné. A nakonec rozhodili obrost do přibližné podoby. Zatím to není konečná podoba, i větví je ponecháno více, ani pohledovka není přesně stanovena i když máme několik favoritních pohledů. Je potřeba ještě dále pracovat na jemnějším obrostu a v průběhu sezony dále vyhazovat pár silnějších větví, které nám tam vadí a nahradit je novým obrostem. Také vrchol bude třeba dopracovat a zjemnit. Dalšímu vývoji by také mělo následovně pomoci přesazení do nové misky (asi na jaře) a s tím spojené podrobnější zmapování kořenových náběhů. To by také mohlo být jakýmsi postrčením k přesnějšímu definování pohledovky.

Jaro 2013- tak zase o kousek dál.

Jaro 2018-současná podoba v míse od Toma Bendy ve fotogalerii..

 

 

Náhledy fotografií ze složky Modřín-elegán

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář